измервания на работна среда и електробезопасност /

 

 
Рейтинг: 3.00
(281)
ЗА НАС
ДЕЙНОСТИ
СУК
НАРЕДБИ
ЗА КОНТАКТИ
Фото Галерия
Видео



НАРЕДБИ / Наредба №8

Наредба №8
26.03.06 14:40
за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства

НАРЕДБА № 8 ОТ 28 ДЕКЕМВРИ 2004 Г. ЗА МЪЛНИЕЗАЩИТАТА НА СГРАДИ, ВЪНШНИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ОТКРИТИ ПРОСТРАНСТВА

 

 

 

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

 

 

 

Наредбата се прилага за мълниезащитни уредби, чието проектиране започва след 20 април 2005 г.
Обн. ДВ. бр.6 от 18 Януари 2005 г.

 

 

 

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

 

 

Чл. 1. (1) С наредбата се определят правилата и изискванията при проектиране, изграждане и експлоатация на мълниезащитни уредби на сгради на основното застрояване с жилищно, обществено-обслужващо, производствено, смесено и друго предназначение с височина до 60 м, на второстепенни и стопански постройки на допълващото застрояване, на временни строежи и преместваеми обекти, външни съоръжения, строителни площадки и др., както и на открити пространства, наричани за краткост "защитавани обекти".

 

 

 

(2) Наредбата се прилага при проектиране и изграждане на нови, както и при реконструкция на съществуващи мълниезащитни уредби за обектите по ал. 1.

 

 

 

(3) Наредбата се прилага за мълниезащитни уредби със:

 

 

 

1. конвенционални мълниеприемници;

 

 

 

2. мълниеприемници с изпреварващо действие.

 

 

 

Чл. 2. Наредбата не се прилага за мълниезащитата на:

 

 

 

1. обекти със специално предназначение, като електрически централи и подстанции, въздушни електропроводни линии и контактни мрежи, телеграфни, телефонни, радиотранслационни и други комуникационни линии, радио- и телевизионни предавателни антени и др.;

 

 

 

2. сухопътни транспортни средства, кораби, самолети.

 

 

 

Чл. 3. При проектирането на мълниезащитата на сгради, в които се предвиждат производство и/или съхраняване на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, се спазват изискванията на тази наредба и на Наредба № 2 от 2000 г. за проектиране на строежи, предназначени за производство и съхраняване на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси (ДВ, бр. 58 от 2000 г.).

 

 

 

 

 

 

 

Глава втора.
ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ И КЛАСИФИКАЦИЯ

 

 

 

Чл. 4. С мълниезащитата се осигуряват безопасността на хората и на домашните животни и защитата на материални ценности срещу увреждания (щети), които могат да бъдат породени от опасни и вредни фактори в резултат на преки попадения или на вторични въздействия на мълнии.

 

 

 

 Чл. 5. (1) Чрез мълниезащитата се удовлетворяват следните основни изисквания:

 

 

 

1. безопасност съобразно определената категория на мълниезащита и типа на мълниезащитната зона или избраното ниво на мълниезащита;

 

 

 

2. надеждност при експлоатацията;

 

 

 

3. икономичност по отношение разхода на материали.

 

 

 

(2) При проектирането и изграждането на мълниезащитни уредби се предвиждат начини за изпълнение (технологии), както и материали (в т.ч. вид, размери и др.) и градивни елементи, с които се удовлетворяват изискванията по ал. 1.

 

 

 

(3) С инвестиционните проекти могат да се предвиждат начини за изпълнение или материали и градивни елементи, различни от определените в тази наредба, при условие че чрез тях се осигуряват изискванията за безопасност и надеждност при експлоатация. 

 

 

 

Чл. 6. Вредните и опасните фактори, свързани с мълнии, се класифицират, както следва:

 

 

 

1. основни фактори вследствие пряко попадение на мълния върху защитавания обект, в т.ч.:

 

 

 

а) топлинни въздействия;

 

 

 

б) механични въздействия;

 

 

 

2. допълнителни фактори:

 

 

 

а) внасяне на опасни потенциали;

 

 

 

б) индуктирани напрежения от електромагнитна индукция;

 

 

 

в) индуктирани напрежения от електростатична индукция;

 

 

 

г) крачни напрежения;

 

 

 

д) допирни напрежения.

 

 

 

Чл. 7. (1) Защитаваните обекти в зависимост от опасните последствия при пряко попадение на мълния се класифицират в следните категории на мълниезащита:

 

 

 

1. първа категория: сгради и външни съоръжения, в които има помещения с взривоопасни зони от клас В-I и В-II съгласно действащите норми за пожарна безопасност, като:

 

 

 

а) към клас В-I се отнасят зоните в помещения, където се отделят горими газове и пари, които при нормален режим на работа могат да образуват с въздуха или с други окислители взривоопасни смеси;

 

 

 

б) към клас В-II се отнасят зоните в помещения, където се отделят и преминават в аерозолно състояние горими прахове или влакна, които могат да образуват с въздуха или с други окислители взривоопасни смеси не само при аварии и неизправности, но и при нормален режим на работа;

 

 

 

2. втора категория: сгради и външни съоръжения, в които има помещения с взривоопасни зони от клас В-Iа, В-Iб и В-IIa и външни уредби с взривоопасни зони от клас В-Iг съгласно действащите норми за пожарна безопасност, като в помещения с взривоопасни зони от клас В-Iа и В-Iб и външни уредби с взривоопасни зони от клас В-Iг може да се образуват взривоопасни смеси от горими газове с въздуха или с други окислители само в резултат на аварии или неизправности, а в помещения с взривоопасни зони от клас В-IIа - взривоопасни смеси от горими прахове или влакна с въздуха или с други окислители само в резултат на аварии или неизправности;

 

 

 

3. трета категория: всички останали сгради, външни съоръжения и открити пространства, при които прякото попадение на мълния може да предизвика пожар, механично разрушаване или поражение на хора или домашни животни.

 

 

 

(2) Степените на пожароустойчивост (огнеустойчивост) на сградите и на външните съоръжения се определят съгласно действащите норми за пожарна безопасност.

 

 

 

 Чл. 8. (1) Сградите и външните съоръжения от първа и втора категория на мълниезащита се осигуряват със:

 

 

 

1. защита при преки попадения на мълнии;

 

 

 

2. защита от индуктирани напрежения от електростатична и електромагнитна индукция;

 

 

 

3. защита от внасяне на опасни потенциали посредством подземни и надземни комуникации.

 

 

 

(2) Самостоятелно разположените външни съоръжения от втора категория на мълниезащита се осигуряват със:

 

 

 

1. защита при преки попадения на мълнии;

 

 

 

2. защита от индуктирани напрежения от електростатична индукция.

 

 

 

(3) Сградите и външните съоръжения от трета категория на мълниезащита се осигуряват със:

 

 

 

1. защита при преки попадения на мълнии;

 

 

 

2. защита от внасяне на опасни потенциали посредством подземни и надземни комуникации.

 

 

 

(4) Самостоятелно разположените външни съоръжения и откритите пространства от трета категория на мълниезащита се осигуряват със защита при преки попадения на мълнии.

 

 

 

(5) Сградите с широчина, по-голяма от 100 м, се осигуряват и със защита от крачни и допирни напрежения чрез изравняване на потенциалите. 

 

 

 

Чл. 9. (1) Когато в един защитаван обект има помещения или технологични съоръжения от първа категория на мълниезащита, мълниезащитата на целия обект съответства на изискванията за първа категория.

 

 

 

(2) В случаите по ал. 1 се допуска мълниезащитата на целия защитаван обект да съответства на изискванията за втора категория на мълниезащита, когато площта на помещенията или съоръженията, които се отнасят към първа категория, е до 30 на сто от:

 

 

 

1. общата площ - при едноетажни сгради;

 

 

 

2. площта на най-горния етаж - при сгради с два или повече етажи. 

 

 

 

Чл. 10. (1) Когато в един защитаван обект има помещения или съоръжения, които се отнасят към втора или към втора и трета категория, мълниезащитата на целия обект съответства на изискванията за втора категория.

 

 

 

(2) В случаите по ал. 1 се допуска мълниезащитата на целия защитаван обект да съответства на изискванията за трета категория, когато площта на помещенията или съоръженията, които се отнасят към втора категория, е до 30 на сто от:

 

 

 

1. общата площ - при едноетажни сгради;

 

 

 

2. площта на най-горния етаж - при сгради с два или повече етажи.

 

 

 

 Чл. 11. Когато сградата (съоръжението) се вписва частично в защитената зона на съседни защитени обекти, на защита при преки попадения на мълнии подлежат само тези части, които остават извън защитената зона. В тези случаи защитата от индуктирани напрежения от електростатична и електромагнитна индукция и от внасяне на опасни потенциали се проектира изцяло в зависимост от категорията на мълниезащита на защитаваната сграда (външно съоръжение).

 

 

 

 Чл. 12. (1) Мълниезащитата на сгради и на външни съоръжения с проектна височина до 25 м се въвежда в действие преди окончателното завършване на строителните и монтажните работи.

 

 

 

(2) При проектирането на сгради и на външни съоръжения с проектна височина, по-голяма от 25 м, освен постоянна мълниезащита се проектира и временна мълниезащита, която се въвежда в действие в процеса на изграждането на сградите и на външните съоръжения. 

 

 

 

Чл. 13. (1) Мълниезащитните зони на мълниезащитни уредби с конвенционални мълниеприемници се класифицират съобразно вероятността на защитата, която осигуряват, както следва:

 

 

 

1. тип А - мълниезащитна зона, за която вероятността да осигури защитата е 99,5 на сто и повече;

 

 

 

2. тип Б - мълниезащитна зона, за която вероятността да осигури защитата е 95 на сто и повече.

 

 

 

(2) Типът на мълниезащитната зона се определя съгласно табл. 1, като се отчитат характеристиките на сградите и на външните съоръжения по пожарна и взривна опасност, интензивността на мълниеносната дейност в часове за година и вероятният брой на преките попадения на мълния за една година.

 

 

 

Таблица 1

 

 

 

№ по

 

 

 

Категория

 

 

 

Характеристика на сградите

 

 

 

Интензивност на

 

 

 

Вероятен брой

 

 

 

Тип на мъл-

 

 

 

ред

 

 

 

на мълние-

 

 

 

и на външните съоръжения

 

 

 

мълниеносната дейност

 

 

 

на преките

 

 

 

ниеза-

 

 

 

 

 

 

 

защита

 

 

 

по взривоопасност, пожар-

 

 

 

в часове за година (М)

 

 

 

попадения на

 

 

 

щитна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

на опасност и степен на

 

 

 

 

 

 

 

мълния за една

 

 

 

зона

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

пожароустойчивост

 

 

 

 

 

 

 

година (N)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

I

 

 

 

В-I и В-II

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

А

 

 

 

2.

 

 

 

II

 

 

 

В-Iа, В-Iб и В-IIа

 

 

 

М >= 10

 

 

 

N > 1

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N <= 1

 

 

 

Б

 

 

 

3.

 

 

 

II

 

 

 

В-Iг

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

Б

 

 

 

4.

 

 

 

III

 

 

 

П-I, П-II и П-IIа, I и II степен

 

 

 

М >= 20

 

 

 

N > 2

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

на пожароустойчивост

 

 

 

 

 

 

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1409